Inwestor nadal pójdzie do powiatowego inspektora

Reforma nadzoru budowlanego nie będzie szła tak daleko, jak początkowo zapowiadało Ministerstwo Infrastruktury. Zrezygnowano z okręgów. Nadzór pozostanie w starostwach.

Szykują się zmiany w administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzorze budowlanym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Toczą się one nieprzypadkowo. Nowe przepisy są ściśle związane z projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którego nowa wersja zostanie prawdopodobnie zaprezentowana przez ministerstwo w grudniu tego roku. Przy okazji też resort wprowadza zmiany w przepisach dotyczących samorządu zawodowego, inżynierów budownictwa, architektów i urbanistów.

Bez okręgów

Ministerstwo Infrastruktury rezygnuje w projekcie ustawy z lansowanego w kodeksie pomysłu likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Miały je zastąpić okręgi, w skład których wchodziłoby po kilka powiatów. W uzasadnieniu projektu zostawia jednak furtkę ułatwiającą powrót do tego pomysłu, choć nikt w to specjalnie nie wierzy.

Więcej informacji: „Inwestor nadal pójdzie do powiatowego inspektora"

Źródło: Rzeczpospolita

Polub nas