Prawie miliard złotych na mieszkania od BGK

Ok. 900 mln zł na wsparcie osób, których nie stać na kupno własnego M oraz wynajem mieszkania po stawkach komercyjnych oraz 75 mln zł na dofinansowanie budownictwa socjalnego w gminach - to fundusze, o które można się starać w ramach dwóch programów uruchomionych przez BGK.

"Finansowanie mieszkalnictwa jest strategicznym filarem działalności BGK. Współpracujemy z rządem przy pilotażowych rozwiązaniach dotyczących programu Mieszkanie Plus. Udzielamy kredytów inwestorom, by budowali mieszkania dla osób o umiarkowanych dochodach. Z Funduszu Dopłat przekazujemy gminom środki na budownictwo komunalne i socjalne. Z kolei w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego kredytem preferencyjnym wspieramy inwestycje mieszkaniowe realizowane przez TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe" - mówi cytowany w komunikacie banku wiceszef Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon.

Pierwszego września ruszył nabór wniosków w dwóch programach BGK, które mają poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Wnioski będzie można składać do 30 września br.

Program Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych swojej gminy.

Bank poinformował, że w pierwszych dwóch edycjach SBC, inwestorzy złożyli blisko 100 wniosków obejmujących budowę ponad 4,5 tys. mieszkań, na kwotę znacząco przekraczającą pół miliarda złotych.

"Na bieżąco podpisujemy umowy, a pierwsi najemcy w Krośnie wprowadzili się do mieszkań w lipcu (...) Trzecia edycja różni się od poprzednich tym, że ustawowo zostały złagodzone warunki przystąpienia inwestorów do programu. Przede wszystkim nie ma już wymogu przeznaczania co najmniej połowy budowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci, co stanowiło barierę dla niektórych projektów" - wyjaśnił dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK Dariusz Stachera.

Więcej informacji: „Prawie miliard złotych na mieszkalnia od BGK"

Forsal

Polub nas